Krátka odpoveď: minimálna mzda na rok 2027 je 972 € mesačne a 5,586 € za hodinu. Oproti roku 2026 je to o 57 € viac, teda o 6,23 %. Sociálni partneri sa nedohodli, takže sa 31. augusta 2026 definitívne uplatnil zákonný automat a suma sa už nezmení — ministerstvo ju len formálne oznámi v Zbierke zákonov do 1. novembra. Pre zamestnávateľa to znamená cenu práce 1 323,86 € mesačne na jedného zamestnanca s minimálnou mzdou, čo je o 932 € ročne viac než dnes. A pozor: nedvíha sa len suma 972 €, ale aj minimálne mzdové nároky všetkých šiestich stupňov náročnosti a všetky príplatky, ktoré sú na minimálnu mzdu naviazané.
Prečo je suma definitívna už teraz
Zákon o minimálnej mzde dáva sociálnym partnerom presný kalendár. Podľa § 7 zákona č. 663/2007 Z. z. rokujú zástupcovia zamestnávateľov a zamestnancov od 1. apríla a dohodnúť sa musia do 15. júla. Ak sa nedohodnú, vec preberá Hospodárska a sociálna rada SR, ktorá má čas do 31. augusta. Tento rok neuspela ani jedna z týchto dvoch fáz.
Tým sa spustil automat podľa § 8: minimálna mzda na nasledujúci rok je 60 % priemernej nominálnej mesačnej mzdy spred dvoch rokov, zaokrúhlených nahor na celé euro. Priemerná mzda za rok 2025 bola 1 620 €, takže 60 % z nej je presne 972 €. Žiadny priestor na úvahu tu už nie je — je to mechanický výpočet.
Formálne oznámenie ešte príde: podľa § 9 ods. 1 ministerstvo práce zverejní sumu v Zbierke zákonov najneskôr 1. novembra predchádzajúceho roka. Nie je to však rozhodnutie, len zverejnenie výsledku. Kto čaká s prípravou rozpočtu na november, zbytočne stráca dva mesiace.
Čo to stojí zamestnávateľa
Hrubá mzda je len časť nákladu. K nej sa pripočítavajú odvody zamestnávateľa vo výške 36,2 % z hrubej mzdy:
| Položka | 2026 | 2027 | Rozdiel |
|---|---|---|---|
| Hrubá mzda | 915 € | 972 € | +57 € |
| Odvody zamestnávateľa (36,2 %) | 331,23 € | 351,86 € | +20,63 € |
| Cena práce mesačne | 1 246,23 € | 1 323,86 € | +77,63 € |
| Cena práce ročne | 14 954,76 € | 15 886,32 € | +931,56 € |
Na jedného zamestnanca s minimálnou mzdou teda pripravte necelých 932 € navyše ročne. Pri piatich takýchto ľuďoch je to 4 658 €, pri dvadsiatich 18 631 € — a to bez toho, aby sa komukoľvek reálne zvýšila mzda nad zákonné minimum. V prevádzkach, kde je väčšina tímu na minimálnej mzde alebo tesne nad ňou, ide o najväčšiu jednotlivú položku budúcoročného rozpočtu. Typicky sa to týka gastroprevádzok a maloobchodu.
Zamestnanec z toho dostane menej, než sa zdá. Zo 972 € hrubého odíde 139,97 € na odvody a 59,93 € na daň z príjmov, takže na účet mu príde 772,10 € — o 43,20 € viac než v roku 2026. Na každé euro, ktoré pribudne zamestnancovi v čistom, tak zamestnávateľ vynaloží zhruba 1,80 €.
Nedvíha sa len 972 €. Pozor na stupne náročnosti
Toto je miesto, kde sa najčastejšie chybuje. Suma 972 € je minimálna mzda pre prvý stupeň náročnosti práce. Zákonník práce pozná šesť stupňov a pre každý platí vlastný minimálny mzdový nárok. Ak máte skladníka v druhom stupni alebo majstra v štvrtom, nestačí, že zarába viac než 972 €.
| Stupeň | Koeficient | 2026 | 2027 | € / hodina 2027 |
|---|---|---|---|---|
| 1. stupeň | 1,0 | 915 € | 972 € | 5,586 |
| 2. stupeň | 1,2 | 1 031 € | 1 088 € | 6,253 |
| 3. stupeň | 1,4 | 1 147 € | 1 204 € | 6,920 |
| 4. stupeň | 1,6 | 1 263 € | 1 320 € | 7,586 |
| 5. stupeň | 1,8 | 1 379 € | 1 436 € | 8,253 |
| 6. stupeň | 2,0 | 1 495 € | 1 552 € | 8,920 |
Všimnite si, že rozdiel medzi rokmi je vo všetkých stupňoch rovnakých 57 €, nie násobok koeficientu. Je to preto, že sa nároky nepočítajú ako koeficient krát minimálna mzda, ako sa mnohí domnievajú. Vzorec podľa § 120 Zákonníka práce znie: (minimálna mzda na daný rok − minimálna mzda na rok 2020) + (minimálna mzda na rok 2020 × koeficient). Pre druhý stupeň v roku 2027 teda (972 − 580) + (580 × 1,2) = 1 088 €. Keby platil jednoduchý násobok, druhý stupeň by vyšiel na 1 166,40 € — o 78 € viac. Rozdiel je dosť veľký na to, aby sa oplatilo počítať správne.
Zaradenie zamestnanca do stupňa nie je vec dohody ani zvyku. Vyplýva z charakteristík uvedených v prílohe č. 1 Zákonníka práce a rozhoduje najnáročnejšia pracovná činnosť, ktorú zamestnanec reálne vykonáva. Ak zaradenie v pracovnej zmluve uvedené nemáte, povinnosť tým nezaniká — pri kontrole inšpektorátu práce alebo v spore sa stupeň určí podľa skutočnej náplne práce a rozdiel v mzde budete doplácať spätne.
⚠️ Najčastejšia chyba, ktorú v januári vidíme. Zamestnávateľ zdvihne mzdu ľuďom, ktorí boli presne na starej minimálnej mzde, a na ostatných zabudne. Lenže s minimálnou mzdou sa posúvajú aj nároky druhého až šiesteho stupňa. Zamestnanec zaradený do tretieho stupňa s mzdou 1 180 € bol v roku 2026 v poriadku, v roku 2027 už nie — nový nárok je 1 204 €. Prejdite si preto celý mzdový list, nie len tých najnižšie zaradených.
Príplatky rastú spolu s ňou
Príplatky za prácu v noci a cez víkend sú v Zákonníku práce určené percentom z hodinovej minimálnej mzdy, nie z mzdy konkrétneho zamestnanca. Keď stúpne minimálna mzda, stúpnu automaticky všetkým bez ohľadu na to, koľko zarábajú:
| Príplatok | Sadzba | 2026 | 2027 |
|---|---|---|---|
| Práca v sobotu | 50 % | 2,63 €/h | 2,79 €/h |
| Práca v nedeľu | 100 % | 5,26 €/h | 5,59 €/h |
| Nočná práca | 40 % | 2,10 €/h | 2,23 €/h |
| Nočná práca, rizikové práce | 50 % | 2,63 €/h | 2,79 €/h |
| Sťažený výkon práce | 20 % | 1,05 €/h | 1,12 €/h |
Pri prevádzke s nepretržitou zmennosťou sa to nasčítava rýchlo. Zamestnanec, ktorý odrobí mesačne 40 hodín v noci a dve nedele po 8 hodín, dostane na príplatkoch o zhruba 10 € mesačne viac — samo o sebe málo, pri dvadsiatich ľuďoch to je ďalších približne 2 500 € ročne nad rámec zvýšenia miezd. Ak sa u vás vzhľadom na povahu práce alebo podmienky prevádzky pracuje cez víkend a v noci pravidelne, dajú sa sadzby dohodnúť nižšie — sobota najmenej 45 %, nedeľa najmenej 90 % a bežná nočná práca najmenej 35 %. Dohodnúť sa to dá v kolektívnej zmluve, a ak u vás nepôsobí odborová organizácia a k 31. decembru predchádzajúceho roka ste mali menej než 20 zamestnancov, aj priamo v pracovnej zmluve.
Čo stihnúť do konca roka
- Prejdite zaradenie do stupňov náročnosti. Nie formálne podľa názvu pozície, ale podľa toho, čo človek reálne robí. Toto je jediný krok, ktorý sa nedá spraviť na poslednú chvíľu v januári.
- Prepočítajte celý mzdový list na nové nároky. Vypíšte si, kto sa dostane pod hranicu svojho stupňa, a o koľko treba mzdu zdvihnúť.
- Skontrolujte zamestnancov tesne nad hranicou. Ak niekto zarába 1 000 € a je v druhom stupni, od januára je pod nárokom 1 088 €.
- Nezabudnite na dohody. Odmena z dohody o vykonaní práce ani z brigádnickej dohody nesmie byť nižšia než hodinová minimálna mzda, teda 5,586 €.
- Zapracujte to do rozpočtu. Nie 57 € na hlavu, ale 77,63 € — teda vrátane odvodov. A k tomu príplatky.
- Ak inzerujete pozície, upravte mzdové rozpätia. Od júna 2026 musí byť v inzeráte uvedená mzda a nesmie byť nižšia než nárok pre daný stupeň — podrobnosti v článku o transparentnom odmeňovaní.
Ak mzdy nespracúvate sami, spýtajte sa svojej účtovnej kancelárie, či prepočet zaradení urobí za vás. U nás je súčasťou spracovania miezd a robíme ho každý rok v novembri, aby januárová výplata sedela na prvýkrát.
Čo môže ešte prísť
Dve veci stoja za sledovanie. Prvá je rok 2028: podľa doterajšieho vývoja priemernej mzdy by minimálna mzda mala prekročiť tisíc eur a odhaduje sa okolo 1 014 €. Je to však len prepočet z očakávanej priemernej mzdy za rok 2026, definitívne číslo bude známe až na jeseň 2027 rovnakým postupom ako teraz.
Druhá je vážnejšia. Zamestnávateľské zväzy AZZZ a APZD navrhujú zrušiť povinné stupne náročnosti práce s tým, že vyššie mzdové úrovne by sa mali dohadovať v kolektívnych zmluvách namiesto zákonnej povinnosti. To by nebola automatická zmena, ale novela Zákonníka práce — takže ak sa o nej bude rokovať, budeme o tom písať samostatne. Pre plánovanie roku 2027 s ňou zatiaľ nerátajte, platí tabuľka vyššie.
Najčastejšie otázky
Záver
Minimálna mzda 2027 je uzavretá vec a na rozdiel od iných rokov o nej netreba špekulovať. Podstatné pre firmu nie je samotných 972 €, ale tri čísla, ktoré z nich vyplývajú: cena práce 1 323,86 € mesačne, nároky šiestich stupňov náročnosti a nové sadzby príplatkov. Kto si tieto tri veci prejde do konca novembra, má januárovú výplatu bez prekvapení.
Ak si nie ste istí zaradením zamestnancov do stupňov alebo chcete prepočet nákladov na budúci rok pre svoju firmu, napíšte nám — pri klientoch, ktorým vedieme mzdy, robíme tento prepočet automaticky ešte pred koncom roka. Orientačnú cenu za spracovanie miezd si viete zistiť v kalkulačke.
Článok vychádza zo stavu právnych predpisov k 1. septembru 2026 a nenahrádza individuálne poradenstvo. Sumy pre rok 2028 sú odhadom, nie záväzným údajom.